مهسا

سالها تجربه در زمینه طراحی و زیبایی

تبلیغات

آیا شما هم از طرفداران سفر با دوچرخه هستید؟ در سال‌های اخیر حضورفراگیر دوچرخه و سفر با آن انکارناپذیر است.

https://www.youtube.com/watch?v=s6zR2T9vn2c

تعداد افرادی که از دوچرخه به جای وسیله نقلیه موتوری برای ترددهای داخل شهری استفاده می کنند، بین سال‌های ۱۹۰۰ تا ۲۰۱۲ دو برابر شده است و حتی اخیرا تجهیزات دوچرخه‌سواری از قبیل کلاه و ست لباس دوچرخه‌سواری در شوهای مد نیز حضور دارند. با کجارو همراه باشید تا نکات و شیوه‌هایی سودمند برای سفر با دوچرخه را بررسی کنیم.

تعداد زیادی از شهرهای امریکایی برنامه های بایک-شیر دارند (bike-share programs سرویسی است که در آن دوچرخه‌های اشتراکی برای استفاده عموم در اختیار همگان قرار می گیرد. این سیستم به مردم اجازه می‌دهد تا برای مسیرهای مشخصی دوچرخه به امانت بگیرند). در اروپا، جایی که فرهنگ دوچرخه سواری طولانی مدت از فرانسه تا هلند گسترده شده است، اخیرا آلمان حدود ۵ کیلومتر از بزرگراه صد کیلومتری مخصوص دوچرخه سواری را افتتاح کرده است. کشوری که اتوبان‌ها را برای ما به ارمغان آورد، حالا طبق گزارشات درصدد حذف روزانه نزدیک به ۵۰۰۰۰ ماشین از خیابان‌ها با تشویق مردم به استفاده از دوچرخه به عنوان یکی از گزینه‌های حمل و نقل شهری است. این امر نشانگر تغییر قابل توجهی در بازی پیچیده‌ی حمل و نقل است. این روزها بسیاری از دوچرخه سواران حتی از بایو بایک “BYO Bike” برای مسافرت استفاده می کنند، با خرج کردن چند هزار دلار برای دوچرخه‌های بایوبایک تاشو که قطعات آن از هم جدا می شوند و به راحتی می‌توان آنها را داخل هواپیما برد.

قطعا این نوع دوچرخه‌ها جزو وسایل لوکس به شمار می‌آیند. با این حال شخصی که طرفدار پر و پا قرص دوچرخه سواری‌ است و حتی در شهرهای دیگر هم دوچرخه کرایه می‌کند، با سختی‌های اجتناب‌ناپذیر این کار آشنا است:

مواردی چون سیستم ترمز سفت و حتی در مواقعی عدم وجود ترمز، داشتن زنجیرهای کهنه‌ و یا حتی برخی موارد که دوچرخه‌ها برای افراد قدبلند مناسب نیستند و یا برعکس ممکن است دوچرخه‌ای برای افراد کوتاه قد خیلی بلند باشد. ( اگر به دنبال کرایه دوچرخه هستید، پیشنهادی که افراد حرفه‎ای در این زمینه می‌کنند، این است: از همان ابتدا دوچرخه‌ای انتخاب کنید که مناسب سایز شما باشد. درباره اینکه چگونه روی دوچرخه می‌نشینید، فکر کنید: آیا ترجیح می‌دهید به صورت ایستاده دوچرخه سواری کنید یا به صورت کامل نشسته و براحتی دستان خود را باز کنید؟ دوست دارید دسته‌های دوچرخه بالاتر یا پائین تر از صندلی دوچرخه قرار گیرند؟)

اصلا چرا مسافرت با دوچرخه؟ هانا شولز(Hanna Scholz)، رئیس سازمان بایک فرایدی (Bike Friday) در شهر یوجین (Eugene شهری در ایالت اورگان امریکا)-کمپانی خانوادگی که فرهنگ دوچرخه‌های تاشو را در ایالات متحده امریکا از سال ۱۹۹۲ پایه‌گذاری کرد- می‌گوید: دوچرخه‌سواری به شما اجازه می دهد با محیط اطرافتان از طریق تنفس هوا و شنیدن صداهای اطراف در ارتباط باشید. وی می‌گوید در واقع شما از تمامی حواس خود استفاده می‌کنید و تبدیل به بخشی از محیط اطرافتان می‌شوید. سرعتی که در دوچرخه‌سواری دارید، امکان برقراری ارتباط با محیط را برای شما فراهم می کند، برخلاف ماشین، چرا که با سرعت بالایی حرکت می‌کند و به شما اجازه دیدن جزئیات اطراف همچون معماری ساختمان‌ها، سگ یا پرنده‌ای را که با سرعت از آنها رد شده‌اید، نمی‌دهد. در این حالت شما نمی‌توانید هیچ ارتباطی با طبیعت اطراف خود برقرار کنید.

مهسا

سالها تجربه در زمینه طراحی و زیبایی

مشاهده همه مطالب

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *